Jessica Davidson: Neptunusz a Kosban – történelmi visszatekintés
Történelmi szempontból a Neptunusz Kos tranzitja lázadásokkal, felkelésekkel és keresztes hadjáratokkal, valamint birodalmak és nemzetek felbomlásával esik egybe, különös tekintettel a polgárháborúkra, ahol a népek egymás között harcolnak.
Az Asztropressz küldetése az aktuális és várható bolygóhatásokkal, a személyi horoszkópban rejlő lehetőségekkel és korlátokkal kapcsolatos reális tájékoztatás. Akkor is, ha ez nincs összhangban a new ages „szellemiség” által diktált minden szép-minden jó narratívákkal. Erre az esetre is vonatkoznak a kommentelési etikettben írtak: aki nem ért egyet az itt megfogalmazott szempontokkal, nyugodtan abbahagyhatja oldalam követését és keressen magának lightosabb olvasnivalót. Nincs harag 🙂 Mindkettőnknek időt, energiát spórol meg 🙂 Nekem legalábbis rengeteget, hiszen nem kell az irreleváns kommentek moderálására, nagyon sok esetben ezzel egyidejűleg szerzőik spammelés miatti jelentésére és letiltására is pazarolnom értékes időmet. Így ezt további hasznos tartalmak írására fordíthatom. Bevallom, annak ellenére, hogy naponta többször is kénytelen vagyok sort keríteni rá, utálom használni a “Törlés”, “Tiltás” funkciókat. Mindkettőnknek szebb lesz a napja, ha egyáltalán nem kerülök, vagy a jelenleginél sokkal ritkábban kerülök ilyen kínos döntéshelyzetekbe. Bízom benne azonban, hogy az ezogagyi helyett a valósággal nagyobb összhangban levő tartalmakra fogékony, azokat kimondottan igénylő többség -vagyis a tényleges célközönségem – a jövőben is velem marad |
A Neptunusznak körülbelül 165 évre van szüksége ahhoz, hogy áthaladjon a teljes állatövön, és 2011 óta vidáman lubickol otthonában, a Halakban. A Neptunusz 2025 és 2039 között vonul át a Koson, összesen körülbelül 12 és fél évet töltve ott, néhány ki- és belépéssel a tranzit elején és végén. Ez az inspiráció és a változás új ciklusának kezdetét jelenti. Íme a dátumok, amelyeket érdemes feljegyezned a naptáradba:
- 2025. március 30-án belép a Kosba
- 2025. október 22-én visszahátrál a Halakba.
- 2026. január 26-tól újra belép a Kosba, hogy ott is maradjon.
- 2038. május 21-én belép a Bikába.
- 2038. október 21-től utoljára látogat a Kosba.
- 2039. március 23-án átlép a Bika jegyébe, hogy ott is maradjon.
A Neptunusz a transzcendencia, az idealizmus, a spiritualitás, az inspiráció és a képzelet őselve. A művészetben, filmekben, zenében, vallásban és utópisztikus társadalmi víziókban kifejeződő kollektív álmokkal és miszticizmussal, valamint a vegyi anyagok, baktériumok és vírusok megfoghatatlan és láthatatlan világával hozható kapcsolatba. Feloldja a határokat és struktúrákat, extázist és együttérzést ad, de a kábítószereken és az őrületen keresztül zavart, illúziót, megtévesztést és eszkapizmust is előidéz.
– A Neptun archetípusról bővebben itt olvashatsz (angolul): Neptunusz kulcsszavak és Neptunusz-mítoszok
– A jegyeken áthaladó Neptunusz feltárja, mit idealizálunk és mitől várunk megváltást vagy üdvösséget. A Bakban a vállalatok és a nagyvállalatok idealizálását hozta magával, a Vízöntőben pedig a tudományt és a technológiát eszményítette. A Halakban úgy tűnik, hogy magát a megtévesztést idealizálja, mert egy tébolyító, igazság utáni igazság tükörcsarnokában mindannyian belefulladunk az álhírekbe és a propagandába. Bővebben itt : Neptunusz: Kiábrándulás és transzcendencia (angolul)
– Ennek a zűrzavarnak az a célja, hogy ráébresszen bennünket az illúzió mögötti valóságra, és segítsen emlékezni valódi természetünkre, mint az örökkévaló teremtményekre. Még van néhány évünk, így nehéz megmondani, hogyan is zajlik majd ez az ébredés. Talán akkor fogjuk megtudni, amikor a Neptunusz belép a Kosba. Vagy felébredünk és megváltozunk, vagy belelovalljuk magunkat egy idealista háborúba. A valóság valószínűleg valahol középen lesz.
– A háborútól eltekintve a Kos archetípus a termékenységet és az új kezdeteket, valamint az előretörő életerő teremtő hatalmát jelképezi. A Kos úttörő, aki élre akar állni és harcolni akar a függetlenségért – a kalandot és izgalmat kereső hős. Legjobb esetben az igazságosságért és az esélytelenekért küzd, mint Robin Hood. Legrosszabb esetben indulatos berserker. Bővebben itt: Zodiákus mítoszok: Kos: A Kos története (angolul) Blogomon: A Kos -Liz Greene
– Történelmi szempontból a Neptunusz Kos tranzitja lázadásokkal, felkelésekkel és keresztes hadjáratokkal, valamint birodalmak és nemzetek felbomlásával esik egybe, különös tekintettel a polgárháborúkra, ahol a népek egymás között harcolnak. Hogy megértsük, hogyan működik ez, vizsgáljunk meg néhány, korábbi Kos Neptunusz tranzitokhoz kötődő eseményt. Ezek némelyike a Vízöntőn átvonuló Plútóval vagy az Ikrek Uránusz tranzittal (angolul) is egybeesett…

Kr.e. 432-419 között, a folyamatosan széthulló ókori görög városállamok fénykorában a Neptunusz a Kosban állt. Az Athén és Spárta közötti peloponnészoszi háború Kr. e. 431-ben kezdődött és évtizedekig tartott. Eközben i. e. 429-ben bemutatták Szophoklész Oidipusz király című, a sorsról és a szabad akaratról szóló tragédiáját, i. e. 430-ban Démokritosz kidolgozta atomelméletét, i. e. 420-ban pedig Szókratész már szorgalmasan munkálkodott Athénban, hogy megzavarja az emberek fejét és gondolkodásra késztesse őket.
Miként legutóbb láttuk, a Neptunusz Kr. e. 60-73-ban a Kosban tartózkodott, egy időben a Vízöntőben tranzitáló Plútóval, amikor Boudica és https://hu.wikipedia.org/wiki/Icenusok icenus törzse fellázadt a rómaiak ellen Britanniában. Rómában, az üldöztetés ellenére gyorsan terjedt a kereszténység, még azután is, hogy Nero a római nagy tűzvész előidézésével vádolta meg őket Kr. u. 64-ben. 68-ban, miután Nere öngyilkosságot követett el, még nagyobb lett a káosz és a polgárháború tört ki, és egy év alatt négy császáruk volt. Palesztinában 66-ban zsidó felkelés tört ki a rómaiak ellen, és Josephus megírta a zsidó háború történetét, amely a Jézusról szóló egyik legfontosabb forrás lett.
Ugorjunk előre 388-401-ig, amikorra a kereszténység 391-ben a Római Birodalom hivatalos birodalmi vallása lett, és Theodosius betiltott minden más pogány kultuszt és istentiszteletet. Ez a Szerapisznak szentelt alexandriai Szerapeum templom lerombolásához vezetett. 397-400-ban Szent Ágoston megírta a kereszténységre való áttéréséről szóló Vallomásait. (Ford megj. bővebben: Catherine Nixey: The Darkening Age; recenzióm itt)
879-892 között, Nagy Alfréd, az ókori Britannia wessexi királyának uralkodása idején a Neptunusz a Kosban állt, akinek némi gondja akadt a dánokkal. 886-ban visszafoglalta Londont, és szerződést írt alá Guthrummal, amelyben hivatalosan kijelölte a dán törvénykezés alatt álló királyságokat. Alfréd újjáépítette a várost, reformokat vezetett be az oktatás és a tanulás ösztönzése érdekében, és egy kis hajóflottát hozott létre, hogy tengeri csatákat vívjon a kellemetlen vikingek ellen.
Előre ugorva az 1206-1219 közötti időszakra, a Neptunusz a Kosban tartózkodott a legutóbbi Jupiter-Szaturnusz levegős ciklusba való átlépése kezdetén – a jelenlegihez hasonlóan. A keresztény keresztes hadjáratok már javában zajlottak, mivel akkor kezdődtek, amikor a Plútó a Kosban állt (természetesen!), és 1206-ban Dzsingisz kán megkezdte Eurázsia meghódítását. Ebben az időszakban alakultak meg különböző szerzetesrendek, például 1209-ben a ferencesek, 1216-ban pedig a domonkosok.

A Neptunusz legközelebb 1370 és 1383 között tartózkodott a Kosban, az Anglia és Franciaország közötti százéves háború idején, amely 1337-ben kezdődött, amikor a Plútó a Kosban tranzitált. Ez az egész időszakot végigkísérte, és 1453-ban ért véget, amikor a Neptunusz a Mérlegben járt. A katolikus egyház 1378-ban kettészakadt, és 1417-ig két rivális pápa volt. Az egyházat 1377-től John Wycliffe, egy angol teológus is támadta, aki a visszaéléseket és az ortodox tanítást bírálta, előrevetítve ezzel a protestantizmust. Ő készítette el a Biblia első angol nyelvű fordítását 1382-ben.
Angliában 1381-ben parasztlázadás tört ki, amely reformokat és jogokat követelt, és véget vetett a jobbágyságnak. Eközben valamikor az 1370-es években kezdett terjedni Robin Hood története, egy klasszikus Kos-karakteré.
1534 és 1547 között a Neptunusz a Kosban járt, miközben a Plútó a Vízöntőben tartózkodott, közvetlenül az Ikrek Uránusz tranzitot követően. Ez volt az az időszak, amikor VIII. Henrik 1534-ben elszakadt Rómától, és az anglikán egyház legfőbb vezetőjének nyilvánította magát. Ez 1536-ban a kolostorok feloszlatásához, a vallási ereklyék és templomok elpusztításához, valamint a katolikusok és protestánsok közötti végtelen harcokhoz vezetett. (Ford. megj: a kortárs Nagy Szulejmán ismét elfelejtődött)
Luther Márton, aki 1517-ben a Vízöntő Neptunusz tranzit alatt indította el a reformációt, 1534-ben fejezte be a Biblia németre fordítását, és 1546-ban, ennek az időszaknak a végén halt meg. Eközben III. Pál pápa létrehozta a római inkvizíciót, hogy elsöpörje a protestánsokat, és az 1545-ös tridenti zsinaton elindította az ellenreformációt.
Az 1540-es években Valerius Cordus német orvos és botanikus megírta a Dispensatoriumot, az első gyógynövényeket és ásványokat bemutató, valamint a gyógyszerek előállításának módját tartalmazó gyógyszerkönyvet, amely 1546-ban jelent meg. Neki tulajdonítják az éter felfedezését is 1540-ben, amelyet műtéti fájdalomcsillapításra használtak – és arra, hogy elszálljunk, mint a papírsárkány!
Ezután 1697 és 1711 között a haladt a Neptunusz a Kosban, eleinte némi átfedéssel az Ikrekben tartózkodó Uránusszal. Ebben az időszakban Európában szokás szerint rengeteg harc és lázadás zajlott különböző okokból, beleértve a spanyol örökösödési háborút, amelyben Anglia 1704-ben elfoglalta Gibraltárt, hogy haditengerészeti támaszpontot hozzon létre Spanyolország ellen. Anglia azonban kezdett belefáradni a skótok elleni harcba, és 1707-ben az Unióról szóló törvénnyel egy új egységet hozott létre Nagy-Britannia néven, egyesítve Angliát és Skóciát. 1708-ban Jeremy Collier kiadta Nagy-Britannia egyházi története című művét, felháborítva ezzel a protestánsokat.

Végül a Neptunusz 1861 és 1874 között tartózkodott a Kosban, az Ikrek Uránusszal egy időben, amikor az amerikai polgárháború Északra és Délre osztotta a nemzetet, az államok feletti hatalomért és a rabszolgaság eltörléséért folytatott harcban. A háború 1861-65 között zajlott, és Abraham Lincoln 1863-as gettysburgi beszédében jelentette be, hogy minden ember egyenlőnek teremtetett. 1862-ben a Homestead Act megnyitotta a határokat, és lehetővé tette a bennszülött lakosság tulajdonában lévő földek birtokbavételét – ennyit arról, hogy minden ember egyenlő.
A rabszolgaságot 1865-ben eltörölték az Egyesült Államokban, az egykori rabszolgák pedig 1866-ban a polgárjogi törvény értelmében teljes értékű állampolgárságot kaptak. A felnőtt férfiak 1870-ben kapták meg a választójogot – a nőknek sokkal tovább kellett várniuk. Ez az időszak azonban a KKK megalakulását is magával hozta 1865-ben. Máshol, Svájcban 1863-ban megalapították a Vöröskeresztet, 1866-ban Dr. Barnardo megalapította a kiszolgáltatott gyermekek otthonát, Nagy-Britanniában pedig 1868-ban megalakult a Trades Union Congress, a munkások első nemzeti szakszervezete.
Louis Pasteur , a baktériumelmélet egyik atyja, feltalálta a pasztőrizálást a baktériumok elpusztítására, és 1865-ben szabadalmaztatta az eljárást. Ez inspirálta Joseph Listert a sebészetben használt fertőtlenítő kötszerek kifejlesztésére. 1866-ban Alfred Nobel svéd kémikus feltalálta a dinamitot, 1869-ben pedig Dimitrij Mengyelejev közzétette az elemek periódusos rendszerét, amely minden dolog láthatatlan építőköveit tartalmazza.
Bár a fényképezés már létezett, 1861-ben készült az első színes fénykép a háromszínes módszerrel. A film későbbi fejlődésének előfutárai 1866-ban jelentek meg, amikor a zoetrope-ot, egy olyan játékot mutattak be, amelyben egy dobot forgatva egy képet animáltak, a korábbi stroboszkópos korongok alapján. 1868-ban pedig megjelentek a kineográfnak , azaz „mozgó képnek” nevezett pörgetősfüzetek.
A valódi élet izgalmait P.T. Barnum, showman és szélhámos szolgáltatta, aki 1870-ben indította el Grand Travelling Museum, Menagerie, Caravan & Hippodrome (Nagy Vándormúzeum, Menazséria, Karaván és Hippodrom) nevű vándorcirkuszát, amelyben csodabogarak és állatok szerepeltek, és amelyet néha a Greatest Show on Earth (A világ legnagyobb show-ja) néven emlegettek. Vagy felszállhattál az első luxushajóra, az RMS Oceanicra, amelyet szintén 1870-ben bocsátottak vízre.
A művészet, az irodalom és a tudomány egyéb jelentős fejleményei közé tartoznak:
James Clerk Maxwell 1861-ben alkotta meg egyenleteit az On Physical Lines of Force című művében, majd 1873-ban publikálta az Electricity and Magnetism című értekezését.
Victor Hugo 1862-ben adta ki a Nyomorultak (Les Misérables ) című művét.
Edouard Manet 1863-ban állította ki Reggeli a szabadban című festményét, amely közfelháborodást keltett a meztelenség miatt
Lewis Carroll 1865-ben kiadta Alice kalandjai Csodaországban című művét.
Dosztojevszkij 1866-ban publikálta a Bűn és bűnhődés című művét.
Marx 1867-ben jelentette meg a Das Kapital című művét
Tolsztoj 1869-ben adta ki Háború és béke című regényfolyamát.
Darwin 1859-ben, közvetlenül e tranzit előtt jelentette meg A fajok eredete című művét, de 1871-ben Az ember származása című munkájával folytatta.
1872-ben Nietzsche kiadta A tragédia születése című művét, Monet pedig megfestette az Impresszió, a felkelő Nap című festményt, amely az impresszionista mozgalom elnevezését ihlette.

Neptunusz a Kosban 2025 – 2039
Ez a tranzit egy új, 165 éves ciklus kezdetét jelzi, amelyben a Neptunusz elkezdi feloldani a túlságosan bemerevedett vagy illúziókkal teli rendszereket és struktúrákat. Hatása finom, így gyakran nem is látod jönni. Beszivárog és anélkül változtatja meg a dolgokat, hogy tudatában lennétek. Feloldja az alapokat, és csak akkor veszed észre, mi történik, amikor az épület összeomlik.
Az utolsó ciklus 1861-ben kezdődött, közvetlenül azt követően, hogy a Neptunuszt 1846-ban felfedezték, miközben a Vízöntőben tartózkodott. Ebben az időszakban folytatódott a Monarchia, az egyház és az állam, valamint a hozzájuk tartozó hagyományos gondolkodás felbomlása. A kihívás egyszerre két irányból érkezett – a tudományon és a spiritualitáson keresztül -, és új eszmék bukkantak fel, amelyek átformálták a világot.
Az ipari forradalom tudománya és technológiája ekkorra már átalakította az emberek életét. De aztán jött Darwin és az evolúció elmélete, amely feloldotta a Bibliába mint szó szerinti igazságba vetett hitet. Ez hozzájárult az egyház hatalmának összeomlásához, és az emberek elkezdtek önállóan gondolkodni és saját szellemi utakat keresni.
Az egyház egyes részei erre úgy reagáltak, hogy modernizálódtak és liberálisabbá váltak. Új eszméket és tanításértelmezéseket vezettek be, a Biblia iránti engedelmesség helyett az egyén Isten-élményére összpontosítva. Néhányan társadalmi aktivizmusba kezdtek, és missziós mozgalmakat indítottak, és új csoportok jöttek létre, mint például a Jehova Tanúi és az Üdvhadsereg.
A New Age spiritualitás is elkezdett teret hódítani, amelyet a spiritizmus és a médiumok, valamint az Új Gondolat mozgalom eszméi tápláltak. A leleplezők is szaporodtak, és sokan tudományos megközelítést alkalmaztak, mint például Arthur Conan Doyle, aki 1862-ben megalapította a Szellemklubot a paranormális tevékenységeket tanulmányozandó Helena Blavatsky ebben az időben foglalkozott a spiritizmussal, és 1875-ben megalapította a Teozófiai Társulatot, de ekkorra a Neptunusz már a Bika jegyébe lépett.
Mellékszál: a Neptunusznak ez a Kosban való tranzitja egybeesett az 1868-70-es Uránusz-Neptunusz kvadráttal. A spiritizmus azonban az 1850-es Uránusz-Plútó-konjunkció alatt született meg, a teozófia pedig a következő, 1876-os kvadrátnál lépett színre. Ezeket a bolygókapcsolatokat a későbbiekben vizsgáljuk meg.
A spiritizmus szoros kapcsolatban állt a szocializmussal is, és az új társadalmi eszmék gyorsan terjedtek. Karl Marx nagy hatást gyakorolt gazdasági elméleteivel, amelyek aláásták a politikai gondolkodást és a kapitalizmus alapjait. A hangsúly az emberek és a munkások felé kezdett eltolódni, akik több jogot és jobb munkakörülményeket kezdtek követelni.
Az 1861-es ciklus kezdetén bekövetkezett változások úttörőnek számítottak akkoriban. De az idő már megérett a változásra. Új jövőképre van szükség.
A Kosban haladó Neptunusz úttörő elképzeléseket hozhat, amelyek a társadalom minden részébe elérnek, sok új ötlettel és progresszív elképzeléssel. Lehetnek idealista forradalmak és társadalmi aktivizmus, látnoki lázadások, keresztes hadjáratok az igazságért, és vallási háborúk. A háborúkat hazugságon és megtévesztésen alapulva vívhatják (ebben nincs semmi újdonság), vagy biofegyverekkel, vegyi anyagokkal és vírusokkal.
Talán egy újabb, idealista alapon viselt világháborúnak lehetünk tanúi – egy világmegmentő háborúnak, vagy talán az éghajlatváltozás elleni háborúnak, a természet elleni háborúnak („szokásos üzletmenet”), vagy egy vírus (!), vagy az egyén elleni háborúnak. Gondoljatok csak bele. micsoda elmebaj!
A legjobb esetben a Neptunusz együttérző cselekvésre és vezetésre ösztönözhet, amely eltávolít minket a háború lehetőségétől. De ugyanilyen könnyen leplezheti le a korrupciót és a vezetők gyengeségét is, akik hatalmi vákuumokat hoznak létre, és véletlenül háborút robbantanak ki. Becsaphatjuk magunkat azzal, hogy akármiért harcolunk is, megéri harcolni és meghalni érte. De Don Quijote-hoz hasonlóan mi is szélmalomharcot folytathatunk.
A vezetésbe vetett hit tömeges elvesztése is bekövetkezhet, ahogy a nemzetbe vagy a rendszerbe vetett hit elvesztése is. Az emberek kiábrándultságból vagy akár unalomból is elfordulhatnak a rendszertől, és olyan eszkatologikus elfoglaltságokba menekülhetnek, mint a játék vagy a virtuális valóság. A rendszer összeomlása bizonytalanságot szül, ami idegessé teszi az embereket, és arra hajlamosítja őket, hogy ostobaságokat műveljenek – például sehová sem vezető ideológiai csatározásokba keveredjenek. Ez sebezhetővé teszi őket a manipulációval és az agymosással szemben is, így beszippanthatják őket a karizmatikus vezetők által irányított, szektaszerű csoportok.
E tranzit kezelésének legjobb módja, ha spirituálisabb szemszögből közelítjük meg, hogy átlássunk a hatalom illúzióján, és megtanuljunk együtt élni a bizonytalansággal. A Neptunusz a Kosban feloldhatja a vallás és a spiritualitás körül kialakult illúziókat, de ezek fel is erősödhetnek. Legrosszabb esetben ez további süllyedést jelent a nárcisztikus, fantázia-alapú spiritualitásba és az önbecsapásba – a spirituális materializmusba és a megkerülésbe.
Az eredeti cikk: Neptune in Aries: Pioneering Visions and Tilting at Windmills
Borítókép: Amerikai polgárháború (1861-1865), a második Franklin-i csata (Tennessee) 1864 november 30, ismeretlen szerző
A szerzőről
Jessica Davidson az Egyesült Királyságban élő író, zenész, misztikus
Blogja: Jessica Davidson (Writer – Storyteller – Mystic)
Változatos témákban publikál: önismeret, közélet, kultúra, zen buddhizmus, asztrológia.
Látásmódjával sok szempontból egyetértek, de vannak kérdések, amelyeket teljesen másképp látunk. Lefordításra azokból a munkáiból válogattam, ahol nagyjából közös a hullámhossz. Angolul értők sok érdekes cikket találhatnak oldalán, amelyek kisebb -nagyobb szemléletbeli különbségek esetén is gondolkodóba ejtenek.
Jessica Davidson blogomon elérhető írásai
Közelgő asztrológiai ciklusok és tranzitok 2022 – 2032
Szaturnusz a Vízöntőben : társadalmi reform és identitáspolitika
Szaturnusz – Uránusz ciklusok : archetípusok és történelem
A Jupiter- Szaturnusz ciklus és a levegős jegyekbe való átmenet
Jupiter – Szaturnusz együttállás: a New Age kezdete?
Mars-Uránusz együttállás az Északi holdcsomóponttal 2022
Szaturnusz a Halakban: kiábrándulás és spirituális fegyelem
Bolygómítoszok: a Plútó háttértörténete
Plútó a Vízöntőben: történelmi visszatekintés
Plútó a Vízöntőben – az egyének és a közösség átalakulása
Jupiter-Uránusz konjunkciók és történelmi vetületeik
Jupiter-Uránusz együttállás, 2024 április
A BLOGOMBAN MEGJELENT FORDÍTÁSOKAT, ÍRÁSOKAT ÉS KÉPEKET A SZERZŐI JOGRÓL SZÓLÓ 1999. ÉVI LXXVI. TÖRVÉNY ÉRTELMÉBEN AZ ENGEDÉLYEM NÉLKÜL MÁSHOL KÖZZÉTENNI TILOS. EZ ALÓL KIVÉTELT KÉPEZ, HA CSAK AZ ÍRÁSOM ELSŐ NÉHÁNY SORÁT TÜNTETIK FEL, MAJD A FOLYTATÁSÉRT A BLOGOMRA KATTINTVA JUT EL AZ OLVASÓ! AMENNYIBEN MÁS FORRÁST NEM JELÖLÖK MEG, AZ ÍRÁSOK, FORDÍTÁSOK A SAJÁT SZELLEMI TERMÉKEIM, KERESKEDELMI FORGALOMBAN TÖRTÉNŐ ÉRTÉKESÍTÉSÜKHÖZ CSAK SZEMÉLYES EGYEZTETÉST KÖVETŐEN JÁRULOK HOZZÁ!