Lesz ez még így se

Bassár el-Aszad második Szaturnusz-visszatérése

Újabb, az időminőséggel teljes összhangban levő hír: megdőlt Bassár el-Aszad szíriai diktátor 24 éven át tartó rémuralma. Lehetne örülni, hiszen véreskezű zsarnok volt, aki saját népét is gátlástalanul írtotta. Csakhogy az alternatíva ezúttal sem biztos, hogy a szabadság lesz. Hacsak valami csoda nem történik, egy újabb iszlamista kalifátus  jöhet létre, amely nem csak a térségre jelent fenyegetést.

Az Asztropressz küldetése az aktuális és várható bolygóhatásokkal, a személyi horoszkópban rejlő lehetőségekkel és korlátokkal kapcsolatos reális tájékoztatás. Akkor is, ha ez nincs összhangban a new ages „szellemiség” által diktált minden szép-minden jó narratívákkal. Erre az esetre is vonatkoznak a kommentelési etikettben írtak: aki nem ért egyet az itt megfogalmazott szempontokkal, nyugodtan abbahagyhatja oldalam követését és keressen magának lightosabb olvasnivalót. Nincs harag 🙂 Mindkettőnknek időt, energiát spórol meg 🙂 Nekem legalábbis rengeteget, hiszen nem kell az irreleváns kommentek moderálására, nagyon sok esetben ezzel egyidejűleg szerzőik spammelés miatti jelentésére és letiltására is pazarolnom értékes időmet. Így ezt további hasznos tartalmak írására fordíthatom. Bevallom, annak ellenére, hogy naponta többször is kénytelen vagyok sort keríteni rá, utálom használni a “Törlés”, “Tiltás” funkciókat. Mindkettőnknek szebb lesz a napja, ha egyáltalán nem kerülök, vagy a jelenleginél sokkal ritkábban kerülök ilyen kínos döntéshelyzetekbe. Bízom benne azonban, hogy az ezogagyi helyett a valósággal nagyobb összhangban levő tartalmakra fogékony, azokat kimondottan igénylő többség -vagyis a tényleges célközönségem – a jövőben is velem marad

Bassár el-Aszad  politika iránt nem különösebben érdeklődő, nyugatos uralkodóként  követte hírhedt apját a trónon 2000-ben; 2011 tavaszára azonban már egészen más irányt vett, aztán teljesen kivetkőzött magából. Csak hatalma első, részleges megdöntését követően derült ki, hogy olyan börtönöket és kínzókamrákat üzemeltetett, amilyeneket Auschwitz óta nem látott a világ – legalábbis 2014 elején még nem, félelmetes spicli-hálózatot foglalkoztatott, halomra lőtte az ellene tüntetőket, teljes falvakat mészároltatott le, háromszáznál is több alkalommal vetett be mérges gázt a tulajdon népe ellen, a balszerencsésebbeket élve  temettette el, hogy csak a legemlékezetesebb gaztetteit soroljuk.



Az ellene lázadók 2011 áprilisában még egy, a térség körülményeihez képest demokratikus Szíria megteremtésében   gondolkoztak, mely szándékkal csak egyetérteni lehetett.

„Az ellenzék a tiltakozások hét héttel ezelőtti kitörése után most egy követeléslistával állt elő, amelyet a sajtóban való megszólalás lehetősége híján a Facebook “Syrian Revolution 2011” (Szíriai forradalom 2011) oldalán tett közzé, egyebek közt politikai szabadságjogokat és hat hónapon belül demokratikus választások megrendezését sürgetve. A listán nem szerepel Aszad elnök azonnali távozásának követelése.

Az elnökhöz intézett bejegyzés aláhúzza: “A megoldás egyszerű. Hagyjon fel a tüntetők lövetésével, engedélyezze a békés megmozdulásokat, távolítsa el az önt és apját ábrázoló képeket, engedje szabadon a politikai foglyokat, engedélyezze a politikai pluralizmust és szabad választások megtartását hat hónapon belül.” Az ellenzék szerint Aszad Szíria büszkeségévé válhat, ha országát elvezeti a diktatúrából a demokráciába.”

Mint az Index egyik, 2011 áprilisában készült, helyszíni riportjában is szó volt róla, akkor még úgy tűnt, hogy kezd megrepedni a félelem fala Szíriában. Hogy aztán hamarosan egyértelművé váljon: nemhogy szó sincs demokratizálódásról, hanem az Iszlám Állam teret hódításával valami olyan szörnyűség veszi kezdetét, amihez képest még az Aszad-rendszer is az idill és a béke szigete volt. Erről a blogon már nagyon sok szó volt, ahogy anno, evilágibb, azokon belül közel-keleti témákkal foglalkozó újságíróként is nyomon követtem a folyamatot.




Akibe csepp emberség szorult, egyetértett azzal, hogy az Aszad rendszer/Iszlám Állam poklából menekülőknek lehetőséget kell adni, így Európa megnyitotta kapuit. Azonban, mint azóta megtapasztaltuk, nem olyan tömegek jöttek, akik idomulni szerettek volna a nyugati demokráciák játékszabályaihoz. Az elmúlt években inkább ellentétes irányú folyamatoknak lehettünk tanúi. (Hozzá kell tenni persze, hogy nem mindenki érkezett Szíriából, aki odavalósinak füllentette magát, és jöttek, ha nem is ők voltak többségben, olyanok is, akik készek voltak tanulni, beilleszkedni. Velük nincs és nem is volt semmi baj. És a menekültügyi/idegenrendészeti apparátust is óriási felelősség terheli, amiért nem tudtak, és jó darabig nem is nagyon akartak különbséget tenni az Aszad-rendszer, majd az Iszlám Állam ártatlan üldözöttei, és a Nyugaton is problémás jövevények között. Persze, ez a többi muzulmán országból érkezőre is igaz, erről is sokszor volt szó az oldalamon, lett is belőle sok letiltás, és lehet még több a jövőben, úgyhogy most ne menjünk jobban bele.) Summa summárum: kialakult egy olyan helyzet, amire nincs jó megoldás.




Aztán, orosz-iráni hátszéllel, és tekintélyes adag amerikai b@lfaszsággal Aszad visszatért, 2022-re pedig úgy tűnt, meg is szilárdította hatalmát. A világ nagyjából kész is volt rehabilitálni, hiszen az ISIS, később IS pszichopatáihoz képest kimondottan szalonképes volt. Azonban, a valósággal meghittebb kapcsolatot ápolók számára egy pillanatig sem volt kétséges, hogy mindössze tüneti kezelés történt, és a konfliktus bármikor újra fellángolhat. A bármikor épp mostanában jött el.

Aszad horoszkópja, Astro.com

Hogy tényleg lezuhant-e repülőjével a menekülő szíriai diktátor, vagy valami újabb trükkel újra megússza, jó kérdés. A képletét   (1965 szeptember 11, Szíria, Damaszkusz, születési óra, perc ismeretlen) elnézve nincs túl jó időszaka, ezen belül pedig december 7-e sem volt kimondottan az ő napja.




Nagyon-nagyon felületesen rábökve: második Szaturnusz-visszatérését éli, amire, ha csak nem titkolta gondosan, nem valamilyen „megváltott” formában készült. Márpedig ez, az első Szaturnusz visszatéréshez hasonlóan a számadások tranzitja, és a nála jámborabb lelkeket is alaposan próbára teszi. A Szaturnusz épp ezekben a napokban tért vissza radix-helyzetére. (Képletében nem egzakt a ’60-as évek közepi Halak Szaturnusz- Ikrek Jupiter közötti kvadrát; a Halak Hold viszont újra összehozza őket. December 7/8-án a Halakban halad a Hold.) Az égen van egy Nap/RMerkúr- Halak Szaturnusz, Ikrek Jupiter változó T kvadrát, ez, képlete történelmi Szaturnusz – Szűz Uránusz/Plútó oppozíciójával, és a Szűz Merkúrjával, Napjával éppen egy változó Nagy Keresztet ad. Mely formáció jelezhet kiúttalan patthelyzeteket is. Az Uránusz ugyan már nem képez egzakt szembenállást a Skorpió Marsával és Neptunjával, de ettől függetlenül érvényesülhet a befolyása. (A kontrollt valószínűleg már az előző években is nehezebben tudta megtartani. Igaz, a lavírozásban segítette az Uránusz Halak Szaturnusszal, Holddal képezett szextilje, ill. önmagával, a Plútóval és a Szűz Nappal alkotott tranzit-trigon.) Az erőpróbáló tranzit-fényszögek, más megfelelő hatásokkal ötvöződve, akár a földi élet végére is utalhatnak.



Ez akár rá is érvényes lehet, a repülő-baleset szintén illik az analógialáncba, de nem teljesen kizárható egy olyan bűvészmutatvány sem, amellyel újra megmenti a bőrét. (Update: a csalánba nem üt a mennykő – verzió játszik: a poszt közzététele után jött a hír, hogy nemcsak a családtagjai, hanem Aszad is eljutott Moszkvába, ahol mind menedékjogot kaptak. Szintén teljes összhangban az időminőséggel, hajnalban szárnyra kapott egy olyan álhír, hogy a menekülő diktátor gépe Magyarországon szállt le, miután előzőleg magát DoktorMiniszterelnökUrunkat kérte meg, járjon közben érdekében az amerikaiaknál. Annyira hihető volt a sztori, hogy lelki szemeimmel már láttam is a díszes társaságot vízipipázni a Karmelitában, suba a subával, guba a gubával, ahogy a mondás járja. A Midjourney azonban nem találta elég polkorrektnek a promptjaimat, ezért egyelőre egészen hétköznapi módon vagyok kénytelen illusztrálni a bejegyzést).




A Nap-Szaturnusz kvadrátok időszakai hozhatnak autoritások elleni lázadást; a Jupiterrel változó T-kvadráttá alakuló formáció tovább fokozza az instabilitást. (Hangsúly a Jupiter-Szaturnusz kvadráton). Vezető pozícióban levők számára, különös tekintettel az országok első embereire, bukást is hozhat egy-egy  ilyen tranzit, persze megfelelő kombóban.

A RMars-Plútó szembenállás, mint a decemberi előrejelzésben is szó volt róla, hozhat, főleg a fentebbi hatásokkal  összeadódva fizikai erőszakba torkolló hatalmi harcokat, beleértve az ideológiai fanatizmus által generáltakat is. (Érdekességként: Khomeini ajatollah 1989. február 14-én adott ki fatwát Salman Rushdie , a Sátáni versek szerzője ellen. A Bika Mars akkor épp szembenállást képezett a Skorpió Plútóval, a Vízöntő Vénusszal pedig egy fix T-kvadrátot képeztek)  A korábbi, feloldottnak, vagy legalábbis kontroll alatt tarthatónak vélt konfliktusok fellángolásáról világszerte láthatunk példákat. Ld a náci időszakot idéző antiszemita hullám, Romániában a demokratikus államformát fenyegető Vasgárda – nosztalgia, és még sajnos biztos lesznek analógiák.

A Közel-Keleten tehát jó eséllyel újra elszabadul a pokol, ennek pedig, a helyieken kívül ismét mi, a (ki tudja még meddig) szabad világ lakói isszuk meg a levét.




Kapcsolódó

Decemberi előrejelzés

Az ISIS lemészárolt jezid csecsemők húsával etette szexrabszolgáit

Ayaan Hirsi Ali: mit akarnak a populisták ?

 

Kapcsolódó hírek

Hírcsokor: Arab Tavasz Szíriában, az Aszad diktatúra, az ISIS előretörése és bukása  (Index)

 

A BLOGOMBAN MEGJELENT FORDÍTÁSOKAT, ÍRÁSOKAT ÉS KÉPEKET A SZERZŐI JOGRÓL SZÓLÓ 1999. ÉVI LXXVI. TÖRVÉNY ÉRTELMÉBEN AZ ENGEDÉLYEM NÉLKÜL MÁSHOL KÖZZÉTENNI TILOS. EZ ALÓL KIVÉTELT KÉPEZ, HA CSAK AZ ÍRÁSOM ELSŐ NÉHÁNY SORÁT TÜNTETIK FEL, MAJD A FOLYTATÁSÉRT A BLOGOMRA KATTINTVA JUT EL AZ OLVASÓ! AMENNYIBEN MÁS FORRÁST NEM JELÖLÖK MEG, AZ ÍRÁSOK, FORDÍTÁSOK A SAJÁT SZELLEMI TERMÉKEIM, KERESKEDELMI FORGALOMBAN TÖRTÉNŐ ÉRTÉKESÍTÉSÜKHÖZ CSAK SZEMÉLYES EGYEZTETÉST KÖVETŐEN JÁRULOK HOZZÁ!