Terjedelmesebb elemzést érne meg, krónikus időhiány miatt csak néhány gondolat erejéig tudok reflektálni a közelmúlt eseményeire. Pedig történelmi időket élünk, a szó szoros értelmében.
Az Asztropressz küldetése az aktuális és várható bolygóhatásokkal, a személyi horoszkópban rejlő lehetőségekkel és korlátokkal kapcsolatos reális tájékoztatás. Akkor is, ha ez nincs összhangban a new ages „szellemiség” által diktált minden szép-minden jó narratívákkal. Erre az esetre is vonatkoznak a kommentelési etikettben írtak: aki nem ért egyet az itt megfogalmazott szempontokkal, nyugodtan abbahagyhatja oldalam követését és keressen magának lightosabb olvasnivalót. Nincs harag 🙂 Mindkettőnknek időt, energiát spórol meg 🙂 Nekem legalábbis rengeteget, hiszen nem kell az irreleváns kommentek moderálására, nagyon sok esetben ezzel egyidejűleg szerzőik spammelés miatti jelentésére és letiltására is pazarolnom értékes időmet. Így ezt további hasznos tartalmak írására fordíthatom. Bevallom, annak ellenére, hogy naponta többször is kénytelen vagyok sort keríteni rá, utálom használni a “Törlés”, “Tiltás” funkciókat. Mindkettőnknek szebb lesz a napja, ha egyáltalán nem kerülök, vagy a jelenleginél sokkal ritkábban kerülök ilyen kínos döntéshelyzetekbe. Bízom benne azonban, hogy az ezogagyi helyett a valósággal nagyobb összhangban levő tartalmakra fogékony, azokat kimondottan igénylő többség -vagyis a tényleges célközönségem – a jövőben is velem marad |
A 2020 december 21-én bepontosult Vízöntő Jupiter- Szaturnusz nagy konjunkcióval (és a rá kvadrátot vető Bika Uránusszal) sok szempontból kezdődött új korszak. Ezzel persze semmi újat nem mondtam: a Jupiter-Szaturnusz együttállásokat a késő ókor/ kora középkor óta új politikai, gazdasági, kulturális korszakok nyitányaiként tartja számon a mundán-asztrológia.
A Biden -kormányt néhány héttel az együttállás bepontosulását követően iktatták be, és szinonimája is volt mindennek, amit progresszív őrületként szokás emlegetni. Foglalkoztam a témával épp eleget a blogon, a Facebook – oldalon még többet szidtam – amit azóta sem bántam meg. Még több szót vesztegetni rá önismétlés lenne. A klasszikus liberális értékrendet magam is osztom, de a demokraták által képviselt ún „progresszív” irány inkább ennek a karikatúrája.
(Persze, még ha vannak is párhuzamok, szarvashiba adott politikai trendet egy bizonyos tranzithoz hozzárendelni. Részben azért, mert a Jupiter-Szaturnusz konjunkciókon kívül az Uránusz, Neptun és Plútó ciklusai, és ennek az öt bolygónak a kombinációi is döntő befolyással vannak a nagyvilág eseményeire és a korszellemre. Másrészt pedig általában több irány van egyidejűleg jelen. Érdekes, vagyis inkább magától értetődő módon még az egymással harcoló eszmék és táborok is leírhatók ugyanazokkal az asztrológiai paraméterekkel.)
Arról is volt már szó, hogy a konjunkcióval kezdődő ciklusok egyik állomása a kvadrát. Ez egyének és közösségek életében egyaránt krízispont, amikor kiderül, hogy módosításokat kell eszközölni az együttállás időszakában belőtt útvonalon. Teljes irányváltásról általában nincs szó, kivéve akkor, ha egyidejűleg más konjunkciók is érvényesülnek.
2025 – 2026 éppenséggel ilyen időszak. Arra, hogy tényleges világrendváltás előtt állunk-e, vagy jelentős, de részleges változások következnek be, nem tudom a választ. Az viszont biztos, hogy cudar idők jönnek.
A Jupiter és a Szaturnusz 2024 augusztusában, aztán decemberben került egymással kvadrátba. A blogon időmtől függően többé – kevésbé igyekeztem lefedni a témát, szintén időmtől függően bemutatva a konszenzuális valóságbeli párhuzamokat. A krízis meglétéről asztrológiában kevésbé járatosakat sem kell meggyőznöm: megmutatta magát gazdasági, politikai, kulturális szinten meg az egyéni életekben is.
Ez a 90°-os fényszög tavaly augusztusban és decemberben is változó jegyekben jött létre, így a régi formák lebontása, valamiből valami felé tartó átmenet témái voltak, sőt vannak is terítéken. Aminek még nem látjuk a végeredményét akkor sem, ha vannak sejtések a körvonalazódó irányokról.
2025-ben egy új konjunkció kezd alakulni a Szaturnusz és a Neptun között. A két bolygó nincs túlságosan jóban egymással, bár bizonyos körülmények között, feltételes módban együttműködhetnek. (Bővebben Szaturnusz és Neptunusz: a Nagy Ismeretlen feltérképezése – Wendy Guy) Találkozóikra 36 évente kerül sor; a jelenlegi még a Halakban elkezdődik 2025 tele végén, aztán tavasszal-koranyáron a Kosban folytatódik. (Február folyamán még nagyon tág az orbisz, de a Halakban levő bolygók összekötik őket, márciusban már hatókörön belül haladnak, aztán 30-án a Neptun jegyet vált; a Szaturnusz május 25-én lép a Kosba, de szeptember 2-től 2026 február 14-ig még tesz egy búcsúlátogatást a Halakban. A Neptun október 23- 2026 január 26 között tartózkodik itt, ebben az időintervallumban tehát együtt utazik a Szaturnusszal.
Pontos együtt állásukra 2026 február 20-án kerül sor a Kos 0°45’ körül. A Kos 0°-on létrejövő konjunkciók mindig jelentősebbek a többinél, akkor is, ha a régi asztrológiai irányzatok nem dolgoznak a Neptunnal. A Szaturnusz – Neptun ciklusok főbb sajátosságaival egy, Nicholas Campion, Charles Harvey, Michael Baigent Mundane Astrology c könyvéből készült kivonat foglalkozik, ld I. rész, II.rész. Persze, azok csak általános kiindulópontok, a teljes kép kialakításához az adott konjunkciót kell figyelembe venni. (Régebbieknél pedig a hozzájuk kapcsolódó eseményeket is, melyek egy része valóban illett a sztereotípiákba, mások pedig annak ellenére sem, hogy magával az analógialánccal összhangban voltak).
2026-os bepontosulásuk előtt a Szaturnusz és a Neptun 2025 júniusában lesz a legközelebb egymáshoz. Eközben, 19-én, a Kos és a Rák kardinális jegyében harmadszorra is egzakttá válik a Jupiter-Szaturnusz kvadrát. (Így persze a Jupiter és a Neptun között is létrejön egy 90°-os fényszög. Legutóbb 2019-ben, a Nyilas Jupiter – Halak Neptun között tapasztalhattunk ilyet; jókora lila ködöt is generált. Ld. I. rész, II. rész)

Ez a kombó már meglehetős törésvonal-gyanús. A Szaturnusz – Neptun konjunkciókhoz baloldali előretörést társítanak a sztereotípiák. Van, amikor tényleg így van, van amikor nem. Az 1917-es Szaturnusz-Neptun konjunkció (Oroszlán 4°) a bolsevik forradalom győzelmét hozta, az 1952-es (Mérleg 22°) utáni évben meghalt ugyan Sztálin, de a Szovjetunió és a Vasfüggöny maradt, 1989-es találkozójuk Bak 11°-on (némi uránikus segítséggel) pl éppenséggel a Vasfüggöny összeomlásáról szólt. A Plútó már tavaly novembertől a Vízöntőben tartózkodik, nyáron pedig az Uránusz is jegyet vált: július 8- november 8 között bekukkant az Ikrekbe, aztán 2026 április 26-án hosszabb távra is behurcolkodik. E váltások már önmagukban is átalakulásokat jelezhetnek, de most a Jupiterrel és a Szaturnusszal együtt már öt lassú bolygó tartózkodik új jegyben. Ez még valószínűbbé teszi az irányváltást. A következő 2-3 év folyamán tehát egészen döbbenetes fordulatoknak lehetünk tanúi.
A Kos Szaturnusz – Neptun együttállás, amely ráadásul szextilben lesz az Ikrek Uránusszal, Vízöntő Plútóval, már rég felkeltette az asztrológusok figyelmét. (Közben van egy Uránusz – Plútó trigon is, illetve a formáció, a Szaturnusz nélkül, csak az Uránusz, Neptun, Plútó között még kb 2027-ig megmarad. A tavaly már elkezdett összeállni, és idén tavasztól is velünk lesz. Ismét tapasztalhatunk egy átmenetet : fentebb említett bolygók női, negatív jegyekből férfias, pozitívakbe lépnek át, a Jupiter kivételével, ahol épp fordítva történik.)
Sokan egy második Aranykor eljövetelét várják tőle, mások kevésbé optimisták. Magam is az utóbbi táborhoz tartozom.
A Kosban a Szaturnusz eleve rossz kozmikus helyzetben van, esésben. A Neptunnak nincsenek hagyományos értelmében vett méltóságai, de Kos jegy meglehetősen idegen a természetétől. Az asztrológia mindkét bolygót rossztevőnek tartja. Hogy lehetnek, vannak pozitív megnyilvánulási módjaik is, más kérdés. A két bolygó találkozói idején szétmállnak az eddigi struktúrák, még ha nem is olyan látványos robbanások kíséretében, mint a Szaturnusz – Uránusz aspektusok esetén. Gazdasági, pénzügyi szempontból kimondottan hátrányosak. A világjobbító ideológiák ilyenkor is jelen vannak, és mivel a Kos ura a Mars, a hatások alatt álló tömegek hajlamosak lehetnek erőszakos formában érvényesíteni őket.
A Kos Neptun-tranzitok önmagukban is vérgőzösek – ld. Stan Barker: The Signs of the Times; The Neptune Factor and America’s Destiny és J.Lee Lehman Astrology of Sustainability című könyvei. 1984-ben megjelent munkájában Barker felhívja a figyelmet, hogy az amerikai polgárháború idején a Neptun a Kosban tartózkodott. a légkör már az előző években is puskaporos volt, explicit formában azonban 1861 április 12-én szabadultak el az indulatok. A Neptun két nappal később, április 14-én váltott jegyet. Azt pedig én teszem hozzá, hogy az Uránusz az Ikrekben tartózkodott ez idő alatt. Ez nem azt jelenti, hogy most is szükségszerűen így lesz, de gazdasági-társadalmi szinten minden feltétel adott, hogy a következő 2-3 évben bekapcsolhasson egy ilyen forgatókönyv.
A Jupiter – Szaturnusz kvadrátok alatt -ahogy a két bolygó erőpróbáló fényszögei által fémjelzett időszakokban általában – szintén gyakoriak a társadalmi forrongások. A Jupiter 2025 június 9-én lép a Rákba, ahol erőben van. Elvileg sokkal előnyösebb pozíció számára, mint az Ikrekben, de hajlamos egzaltáltan, szélsőségesen viselkedni. A jegyhez tartozó analógiák így túlzott, szélsőséges formában jelenhetnek meg. (Család, haza, szülőföld, otthon témái például.)
A hosszúra nyúlt 2024 – 2025-ös Rák Mars tranzit időszakában nacionalista mozgalmak előretörését tapasztalhattuk. Az egészséges patriotizmussal természetesen önmagában ugyanúgy nincs gond, mint az egészséges progresszivizmussal, de jelen helyzetben torzult, szélsőséges megnyilvánulási módokról van szó. A Rák Mars által kijelölt trendek a Jupiter tranzit időszakában felerősödhetnek. Normalizálódásról tehát nem beszélhetünk, maximum más fajta szélsőségek előretöréséről.
A választás megnyerésének napján Trump mögött majom módjára ugráló Elon Musk, az Ovális Irodában orrát túró X csemete, a morcos elnök, és a fiát nyakában lovagoltatva bohóckodó techmogul paródiája az állítólag helyreállt rendnek. Miként a szenilis Joe Biden, aki időnként azt se tudta, melyik világon van, és woke adminisztrációjának olyan képviselői, mint Sam Brinton vagy Rachel Levine a progresszivizmus karikatúrái voltak. Ahogy az amerikai campusokon zajló, terroristákkal szolidaritást vállaló tüntetések a demokratikus értékek megcsúfolása.
Lehetett volna örülni egy olyan, mérsékelten konzervatív vonalnak, amely véget vet a tébolynak és visszaállítja a normalitást. De már 2016 – 2020 között is világos volt, hogy a Trump-adminisztráció nem feltétlenül alkalmas erre. A második körben pedig úgy tűnik, még jobban elgurul a gyógyszer. Írom ezt annak ellenére, hogy voltak-és talán lesznek még jó döntéseik. Vagy olyanok, amelyek, ha meglenne a probléma árnyalására való képesség, azok lehetnének. Trumpék Közel-Kelet politikája például józanabbul indul mint Bidenéké – ld a gázai terrorfészek kisöprésének terve, az Iránnal szembeni keményebb fellépés. Hogy milyen lesz a folytatás, majd kiderül. A bevándorlás korlátozása, átláthatóbbá tétele szintén jó ötlet; egy kalap alá venni a potenciális vagy aktív terroristákat, kábítószerkereskedőket, lányfuttatókat az életbenmaradásáért küzdő takarítónővel, pizzásfiúval, nagyon nem az.
Más esetekben azonban a szélsőségek uralják a terepet, csak más előjellel, mint a demokraták alatt. Az orosz -ukrán konfliktus „kezelése” : döntés Ukrajna feje fölött, Európa kihagyása – vagy legalábbis ennek terve például olyan zűrzavaros időszakot vetíthet előre, amikor latorállamok fogják leuralni a terepet, mi pedig újra elveszítjük szabadságunkat. Amerika pedig, ahelyett hogy naggyá válna, megroppan. Európa káoszba taszítása az orosz értékeket támogatandó már középtávon is vissza fog ütni az Egyesült Államokra. (Érdemes megnézni a következő évek Washingtonra felállított napéjegyenlőség-és napforduló képleteit: nem a béke és prosperitás időszakát vetítik előre, a nagyságét még kevésbé.)
Ez persze beleférhet az előttünk álló tranzitok analógiáiba. Az 1989-es változások idején, október – november – decemberben a Szaturnusz, Uránusz és a Neptun a Bak 7 – 9 fokain tartózkodtak, a szintén Rákban tranzitáló Jupiter pedig szembenállást képezett velük. A jelenlegi Szaturnusz-Neptun együttállás egy velük kvadrátban levő jegyben következik be, így a ’89-es konjunkciónál elindult folyamatok is vehetnek radikálisan más irányt. És, mindegy hogy éppen milyen ideológia nevében zajlik a “világrendváltás”, sok lesz a halott.
Bár mint említettem, nem idén pontosul be a Szaturnusz-Neptun konjunkció, hanem jövőre, a 2025-ös nyári napfordulóképletben – ld fennebb – erőteljesen hat. A pár nappal az előtt bepontosult Jupiter-Szaturnusz kvadráttal együtt. A változások szele tehát megérint. A Mars már a Szűzben lesz, de Uránusszal képezett kvadrátja június 15-én pontosult be, tehát még nagyjából hatókörön belül van. Nem túl békés kombináció. Nem magától értetődően háborús persze, függ attól, hogy melyik mundán képletben hova esik, de nem is a béke, nyugalom és bőség formációi. Valamilyen értelemben vett roppanás egyéni és kollektív szinten is borítékolható. Hogy a fennálló világrend fog-e nagyot és irreverzibiliset reccsenni, akárcsak a ’80-as évek végén, vagy még építhetők hosszabb távon is működő hidak a szakadék fölé, nem tudom.
Sokan temetik a woke-ot, és inkább szélsőjobb előretöréstől tartanak. Ez ideig-óráig lehet, hogy így is lesz. Azt követően, hogy Trump megnyerte a választásokat, mintha elcsitult volna a progresszív balos hisztéria. Valószínűleg azért, mert a társadalom normálisabb fele belefáradt. De ez nem jelenti azt, hogy a woke jobboldali változata maradéktalanul elnyeri majd tetszésüket. Már középtávon sem tartom valószínűnek, hogy Trumpék zavartalanul folytathatják ámokfutásukat. De azt sem hiszem, hogy a progresszív és konzervatív szélsőségek kifulladása után a normalitás győzedelmeskedik.
A kétféle véglet (és ezek variációinak) ütközését valószínűbbnek tartom- egymás extrémitásaira rálicitálva. Hiszen már eddig is ott tartottunk, hogy az ún. progresszívek egy része prűdebb és merevebb volt a legvaskalaposabb konzervatívoknál. Ugyanazzal a bigott, moralista, pietista és intoleráns hévvel estek politikai ellenfeleiknek, amellyel egykor boszorkányokat gyilkoltak Salemben. Csak az ideológiai körítés más.

A konzervítív vonal képviselőinek némelyike ugyanakkor meglehetősen haladó szellemű. Főleg ha saját magáról van szó. (Gondolok itt pl. Alice Weidelre , a közelmúltban Magyarországon is vendégeskedő AFD -társelnökre. (Képlete, pontos születési idő nélkül itt) Aki úgy bevándorlásellenes és ellenzi a melegek házasságát, hogy ő maga egy bevándorló hátterű hölggyel él együtt, és közösen nevelik gyerekeiket.
Lehet persze árnyalni, hogy nem minden fajta bevándorlást ellenez (elvégre a PC Németországban nem nevezheti nevén a problémát, hogy konkrétan a muszlim bevándorlókkal van a legnagyobb gond, tőlük kéne mielőbb megszabadítani nem csak a hazáját, hanem az egész nyugati világot. A beilleszkedésre képes és hajlandó többiek miért is ne jöhetnének? Mindez egy valóságérzékkel megáldott liberális számára is teljesen evidens- és szimpatikus hozzáállás is lehetne). Weidelnek az az álláspontja, hogy a melegek között csak magát a házasságkötést és gyerekvállalást nem pártolja, alternatív életformákat viszont elfogad, kettős mérce-gyanús, hiszen ők is két gyereket nevelnek. Mentségére szolgál, hogy alaptörvényt még nem írt, náci felmenőiről való hallgatása, és a múlt sikálására irányuló törekvései, ha nem egyenes szimpátiája viszont több mint aggasztó. )
A Kos Szaturnusz-Neptun együttállás súlyát enyhítheti ugyan az Ikrek Uránusz – Vízöntő Plútó szextil. De a Rák Jupiter Kos bolygókkal képezett kvadrátja veszélyes utópiák felé is elvihet. Nemcsak a csalódás, kiábrándulás része az erőpróbáló Szaturnusz-Neptun kombinációknak, hanem az is, hogy nem mindig vagy képes a képzelet és a valóság között különbséget tenni. Az AI világában ennek sokkal nagyobb a kockázata, mint volt mondjuk a 36 évvel ezelőtti konjunkciónál, vagy a korábbiaknál. Erre a tendenciára az Uránusz és a Plútó szextilek rá is erősíthetnek, így megfelelőképpen irányítva a tömegek minden eddiginél veszélyesebb ámokfutásra is képesek lehetnek, a legkülönbözőbb ideológiák nevében. (Kézenfekvő feltételezés lenne Elon Musk, a 12-es házas Rák Nappal, aszcendenssel, Merkúrral rendelkező tech-gurura – képlete itt kivetíteni egy ilyen félresiklatás lehetőségét, de ez komolytalan leegyszerűsítés. Még akkor is, ha van benne valami. Esetében inkább az a valószínű, hogy szembesülni fog a korlátaival.)
Egyéni szinten lehetnek persze konstruktív megélési formái is ezeknek a bolygókombinációknak, talán nagyobb eséllyel, mint kollektíve. Egyik ilyen, ha konkrét, értékes formát adunk a látomásainknak. Pszichológiai ismereteink mellett a technikaiakat is elmélyítjük, hogy könnyebben tudjunk különbséget tenni a látszat és a valóság között. Olyan készségekre teszünk szert, amelyek révén az eddiginél jobb eséllyel tarthatjuk meg függetlenségünket, vagyunk képesek menekülési útvonalakat találni, mielőtt még beszippantana az őrület.
Kapcsolódó