Geometria és polaritás | Charlie Obert

Antagonisztikus vagy komplementer ellentétek

“A késői stádiumban az egyenes vonalú világmodell összes tünetét produkáljuk, amelyben egyre inkább polarizálódunk, egyre erőszakosabbaká és törékenyebbeké válunk, és a rendszer a szétesés jeleit mutatja.

Ha jól látom, akkor mindannyiunknak sürgősen vissza kell szereznünk a régi, ciklikus, poláris egyensúlyt tükröző világmodellek bölcsességét – mint a taoizmus, vagy az I Ching világmodellje – és természetesen az asztrológia világmodellje (…)”

Az Asztropressz küldetése az aktuális és várható bolygóhatásokkal, a személyi horoszkópban rejlő lehetőségekkel és korlátokkal kapcsolatos reális tájékoztatás. Akkor is, ha ez nincs összhangban a new ages „szellemiség” által diktált minden szép-minden jó narratívákkal. Erre az esetre is vonatkoznak a kommentelési etikettben írtak: aki nem ért egyet az itt megfogalmazott szempontokkal, nyugodtan abbahagyhatja oldalam követését és keressen magának lightosabb olvasnivalót. Nincs harag 🙂 Mindkettőnknek időt, energiát spórol meg 🙂 Nekem legalábbis rengeteget, hiszen nem kell az irreleváns kommentek moderálására, nagyon sok esetben ezzel egyidejűleg szerzőik spammelés vagy zaklatás miatti jelentésére és letiltására is pazarolnom értékes időmet. Így ezt további hasznos tartalmak írására fordíthatom. Bevallom, annak ellenére, hogy naponta többször is kénytelen vagyok sort keríteni rá, utálom használni a “Törlés”, “Tiltás” funkciókat. Mindkettőnknek szebb lesz a napja, ha egyáltalán nem kerülök, vagy a jelenleginél sokkal ritkábban kerülök ilyen kínos döntéshelyzetekbe. Bízom benne azonban, hogy az ezogagyi helyett a valósággal nagyobb összhangban levő tartalmakra fogékony, azokat kimondottan igénylő többség -vagyis a tényleges célközönségem – a jövőben is velem marad.

Jelen bejegyzés év eleji, Gondolkodásunk formája című írásom folytatása. Abban azt jártam körül, miként befolyásolja a gondolkodásunk geometriája világlátásunkat, a gondolkodásunkat és cselekedeteinket.

Mivel ennek a posztnak okfejtése arra a posztra épül, most nagyon röviden összefoglalom.

Az asztrológia a valóságot a növekedés és a változás ismétlődő ciklusai összefüggéseiben fogja fel. Ezek: olyan ellentétek váltakozása, mint a fény és a sötétség, a nyár és a tél stb. -, valamint az időn átívelő folyamatos ciklusok, a születés, a növekedés, a virágzás, a hanyatlás, a halál és a felbomlás, amelyet kollektív értelemben újjászületés követ, és így tovább, amit a szinuszhullám képvisel.

Az egyenes vonal a mi modern valóságszemléletünk, amely a Haladásnak felel meg, ahol csak megyünk felfelé és felfelé, egyre jobbak és jobbak leszünk, mindig előre haladunk. Az egyenes vonal és a hullám a felfelé vezető úton nagyjából szinkronban van, de a lefelé vezető úton egyre inkább eltérnek egymástól.  Ezek a világ gyökeresen eltérő modelljei, ezért nagyon különböző módon alakítják gondolatainkat és cselekedeteinket.




Mindkét rendszerben különféle ellentétes fogalmak strukturálják a modellt – például,

– fény/sötétség

– nappal / éjszaka

– nyár / tél

– meleg / hideg

– növekedés / hanyatlás

– fiatalság / öregség

– férfias / nőies

és így tovább. Vannak más ellentétpárok is, mint például a jó és a rossz, amelyek etikai vagy ítéletalkotó minőséggel bírnak.




Hogyan kezeljük tehát az ellentéteket?  Azt hiszem, ez nagyban függ a gondolkodásunk formájától, és jelen írásomban a poláris ellentétek kezelésének a két formához tartozó eltérő módjait szeretném megvizsgálni.

A valóság egyenes vonalú modelljével kezdeném, amely modern világképünk nagy részét jellemzi.

Egyelőre csak a végpontokat vegyük figyelembe.

A valóság egyenes vonalú modelljében az ellentétek ellenpontok, antagonisztikusak, ellenségek. Az egyenes végpontjai soha nem találkoznak, csak távolodnak egymástól.

Most tekintsük meg az alábbi két alakzatot, amelyek véleményem szerint ugyanannak a dolognak két különböző formái. Ez egy szinuszhullám, és a kínai Tai Chi szimbólum, más néven Yin/Yang.

Az egyenes vonalú modellel ellentétben a valóság hullámmodelljében az ellentétek kiegészítik egymást, kiegyenlítik egymást, és az idő körforgásán keresztül követik egymást. Nézd meg a Tai Chi szimbólumot – ez alapvetően ugyanaz a modell, mint a szinuszhullám, amelyet forgó Tai Chi szimbólumként képzelhetsz el, ahogyan az idővel kibontakozik.  Az ellentétek eljutnak egy szélsőségig, majd megfordulnak és visszatérnek a másikba – a tél eléri a szélsőséges hideget, majd a tavaszi meleg felé tart, a nyár eléri a szélsőséges meleget, majd az ősz és a hideg felé halad, és így tovább. Az ellentétek folyamatosan átalakulnak egymásba.

Az egyenes vonalú modell egy ellentétes valóságmodell, és ahogy öregszik és közeledik a törésponthoz, az ellentétek egyre polarizáltabbá és szélsőségesebbé válnak. A késői stádiumban van az, amikor az ellentétek elkezdenek egymásba alakulni – ha elég sokáig gyűlölsz egy ellenséget, akkor átveszed az ellenség tulajdonságait. A saját ellenségeddé válsz. Az egyenes vonalú modell késői szakaszában ez olyan, mintha az egyenes vonal visszahajlana önmagába és összeomlana, ezáltal visszaolvadva a ciklikus hullámmodellbe.




Az egyenes vonalú dualista modellben, amikor valami félre megy, megpróbálod kitalálni, ki a hibás – bármi történjék is az ellentétes, ellenséges póluson -, majd megtalálod őket, és vagy kizárod, kiirtod, vagy másképp rúgod ki a sz@rt is belőlük – és ha az ellenséget egyelőre megfutamítottad, visszatérünk az egyenes vonalú növekedésünkhöz.  A Jó erőit képviseljük a Gonosz erői elleni háborúban.

Egy ciklikus modellben, amikor a dolgok rosszul mennek, sokkal inkább úgy tekintünk rájuk, mintha nem lennének egyensúlyban, és azt is megvizsgáljuk, hogy a ciklus melyik pontján tartanak – növekvő, emelkedő, tetőző, hanyatló -, mert a különböző fázisokban különböző intézkedések helyénvalóak. Nem egy ellenfelet keresel, akit hibáztathatsz, hanem alkalmazkodsz a körülötted lévő világ formájához és fázisához. A modell más-más formájú, ezért másfajta gondolatokhoz és reakciókhoz vezet.




Most jön a mókás rész.

Nyugati kultúránk nagy része a három, közel-keleti eredetű nagy vallás értékrendjéből származik, és arra épül.  Ezt a három vallást – a judaizmust, a kereszténységet és az iszlámot – „a könyv népeinek” nevezik, mivel szent könyveiknek közös a származása, és a három hit között számos jelentős párhuzam van. Valójában azt állítom, hogy világnézeteik funkcionálisan azonosak abban, amiről itt beszélünk.

És a csattanó: a „könyv mindhárom  népének” – a judaizmus, a kereszténység és az iszlám – világnézete egyenes vonalú modell.

Teológiai terminológiával ezeket a vallásokat eszkatologikusnak nevezik, mert a világ vége vagy az eszkaton felé haladnak. Mindhárom vallás erősen dualista, a Fény és a Sötétség, Isten és az Ördög ellentétes erői állnak harcban egymással. Az időnek volt egy kezdete, és lesz egy vége is, amikor is sor kerül a Fény és a Sötétség végső összecsapására. Az idő lineáris.  Mint korábban kifejtettük, a világ egyenes vonalú modellje megfelel az antagonisztikus ellentétek dualizmusának. E három hitrendszer története hajlamos igazolni ezt a megállapítást.

[Ford. megj: ez, általános értelemben igaz lehet, de ha megnézzük a júdaizmus, kereszténység és az iszlám hozadékait, azt tapasztalhatjuk, hogy a másságot fizikai értelmében is elpusztítani akaró fanatizmus inkább a két utóbbi vallásra jellemző. Az antik világot gyakorlatilag elsöprő kereszténység volt az első igazi cancel culture -bár korábban is voltak vallási viszályok, többség által üldözött kisebbségi vallások. De az igazán hatékony és nagyszabású eltörlő-kampányok a kereszténységhez kötődnek  -ld Catherine Nixey: The Darkening Age című könyvét, vagy a nagy, felvilágosodás kori történész , Edward Gibbon: The History of the Decline and Fall of the Roman Empire hat kötetes tanulmányát. A Felvilágosodás kora óta a kereszténység a szekularizációnak köszönhetően sokat szelídült, de ahol politikai változata teret kap, igencsak destruktívvá válhat. Elég felidézni, hogyan támogatta – ha nem is hivatalosan- a Vatikán a Holokausztot, és hogyan adja a mai napig az orosz ortodox egyház áldását az ukrajnai népirtásra.

A mai politikai iszlám erőszakos jellegével mindnyájan tisztában vagyunk, ahogy azzal a veszéllyel is, amit az iszlamizáció jelent a szekuláris nyugati kultúrára. A júdaizmus monoteista vallás, a makkabeusok anno, i.e 165-ben, a görögök felett aratott győzelem idején, a jeruzsálemi szentély megtisztításakor csúnyán elbántak hellenizált zsidó társaikkal. De ez nem tegnap volt, és az azóta eltelt több mint kétezer év alatt nem sűrűn fordult elő ilyesmi. Néha ugyan kivégeztek egy-egy renitenskedőt, aki szembe úszott a fősodorral, többek között egy Jesua ben Joszef nevú fiatalembert, ismertebb nevén Jézust, akit ma reformrabbinak neveznénk. De ezek elszigetelt, más vallásoknál is tapasztalható incidensek voltak. A mai ultraortodoxok nem túl szerethető figurák, de zárt közösséget alkotnak és nem térítenek. Akinek nem tetszik az életmódjuk – egyébként nekem sem – ne menjen közéjük.

A legújabb kori palesztin”izraeli konfliktust azért nem lehet párhuzamba állítani, mert ott egyértelműen a muszlim fél az agresszor, a zsidók meg védekeznek. Hogy például a 2023 október 7-i terrorakciókhoz hasonló vérfürdők nem teszik szerethetőbbé a muszlim honfitársakat, és a hatóságok teszetoszázását látva egyes izraeliek maguk próbálnak a maguk módján  igazságot szolgáltatni, valahol érthető. Ha a te kisbabádat égették volna el elevenen, ha a te lányodat/ feleségedet erőszakolták volna meg csoportosan és csonkították volna meg, ha a te férjedet, fiadat tartanák fogva embertelen körülmények között Gázában, valószínűleg te sem a szeretetről és a megbocsátásról prédikálnál.]




Érdekes módon a pozitív gondolkodás modern világképe (amelyet egy korábbi, a pozitív gondolkodás veszélyeiről szóló bejegyzésemben tárgyaltam) nagyon is ennek a vallási hagyománynak a gyermeke, és ennek van egy nagyon kellemetlen, rejtett dualista oldala – mindaz a negatív dolog, amelyet igyekeznek egyenesen kitagadni a létezéséből.  Az Új Gondolat  mozgalom legelső megteremtői, olyan emberek, mint Mary Baker Eddy  , nagyon szigorú dualista presbiteriánusok voltak, és ezt a burkolt dualizmust vitték bele a tanításukba. (Olvassanak utána egyszer a Keresztény Tudomány  történetének…)

Nyugati kultúraként a valóság lineáris, dualista modelljében élünk már vagy háromezer éve. Itt Amerikában határozottan országunk életének törékenyebb, késői szakaszában vagyunk – az eredeti ábránkat tekintve egy olyan fázisban járunk, ahol az egyenes és a szinuszgörbe egyre kevésbé van összhangban -, így definíció szerint fokozott polarizálódást kell tapasztalnunk, növekvő feszültséget, növekvő erőszakot és így tovább.




Figyeljétek meg az egyenest, és figyeljétek meg a hullámot, majd nézzetek körül. Ott van a geometriában.

A késői stádiumban az egyenes vonalú világmodell összes tünetét produkáljuk, amelyben egyre inkább polarizálódunk, egyre erőszakosabbaká és törékenyebbeké válunk, és a rendszer a szétesés jeleit mutatja.

Ha jól látom, akkor mindannyiunknak sürgősen vissza kell szereznünk a régi, ciklikus, poláris egyensúlyt tükröző világmodellek bölcsességét – mint a taoizmus, vagy az I Ching világmodellje – és természetesen az asztrológia világmodellje – és ez alatt a szimbólumokban rejlő modellt értem, nem pedig azt, hogy az asztrológia egy olyan kívülről ráerőltetett vallási rendszerrel rendelkezik, mint a teozófia, vagy egy keleti modellel, mint a karma és a reinkarnáció. Engednünk kell, hogy a szimbólumok önmagukért beszéljenek.

Vannak más modellek is a mai világban, amelyek az antagonisztikus dualizmus helyett a befogadó, kiegyensúlyozott teljességből indulnak ki, és a teljesség új modellje felé tartanak. Az individuáció jungi modellje, ahol az ellentéteket elfogadják, és valahogy egy nagyobb egész részévé teszik, a befogadó és ciklikus modell egy másik modern térképe. A modern feminista mozgalom legjava a kirakós játék egy másik nagy darabja arra irányuló kísérletével, hogy visszaszerezze a dualizmus számos lefokozott és elutasított részének – a nőies, a testi, a földi, a szenvedélyes – szentségét.




Annak is tudatában kell lennünk, miként korlátoz az asztrológia ciklikus bölcsességének megértésében az a lineáris dualista modell, amelyet örököltünk.

Manapság nekünk, asztrológusoknak valóban szükségünk van saját filozófusainkra és teológusainkra, olyan emberekre, akik ténylegesen megvizsgálják a háttérben levő gondolati struktúra és értékrendszer formáját, amelyet vakon, tudatosság nélkül használtunk.  Úgy gondolom, hogy tudatosabbá kell válnunk saját gondolkodásunk formáját illetően, arra vonatkozóan, hogy milyen értékeket sugallnak, és milyen értelmet adnak a világnak.

Van valami ebben az egyszerű geometriai metaforában, az egyenes vonal kontra ciklikus hullámmodellben, ami nagyon erőteljes és gyümölcsöző metaforaként szolgál a világ két eltérő modellje közötti különbségek vizsgálatához, és ahhoz, hogy modern világképünk milyen módon tanulhat a hagyományos ciklikus modellből.

Rám rendkívül erőteljes hatást gyakorol az a felismerés, hogy a gondolatnak van egy geometriája, egy formája. Ez hátborzongató és lenyűgöző hatású elgondolás.





Az eredeti cikk: Geometry and Polarity

 

Kapcsolódó

Charlie Obert: Gondolkodásunk formája

Charlie Obert : A pozitív gondolkodás veszélyei

Charlie Obert : Ciklusok és a hanyatlás formája




A szerzőről

Charlie Obert az Egyesült Államokban, Minneapolisban élő asztrológus. Modern asztrológiai alapokról indult, a XIX-XX századi klasszikus, és a pszichológiai, kortárs irányzatokat is ideértve. Jelenleg inkább a tradicionális (hellenisztikus és középkori) asztrológia művelője, így a modern, transz-szaturnikus bolygókat általában nem használja. (Van, amikor figyelembe veszi őket, illetve korlátozottabban veszi őket figyelembe. A 2020 – 2022-es  Szaturnusz- Uránusz kvadrátot a kollektív hanyatlási folyamat fontos állomásának tartja, de pl az azt megelőző2019 – 2020-as Szaturnusz – Plútó együttállást nem tekintette mérföldkőnek, ahogy az Egyesült Államok Plútó – visszatérését sem. Helyettük a tradicionális asztrológiában mindig is figyelembe vett Vízöntő Jupiter-Szaturnusz Nagy Konjunkció kontextusában gondolkozott.)

Bak Aszcendensű, X házas Szaturnuszú szülöttként a Szaturnusz rendkívül fontos szerepet játszik életében. Student of Astrology  című blogjának több posztját is ez a téma inspirálta,Saturn Through the Ages: Between Time and Eternity című könyve pedig egyaránt tanulságos lehet a hagyományos és a modernebb asztrológiai irányzatok iránt érdeklődőknek.

A leírtak más  írásaira is érvényesek. Szeretem a munkáit, bár van amiben nem értek egyet vele, de ez egyébként is elég sokszor előfordul velem…:-)

A fordítások szempontjából azonban az volt a döntő szempont, hogy sok, jelenleg égető fontosságú kérdést nagyon is hasonló módon látunk. Például azt, hogy a túlzott pozitív gondolkodás károsan hat a valóságérzékünkre és problémamegoldó képességünkre, hogy a felhígított new age ezotéria mérhetetlen károkat okoz az autentikus spirituális utaknak, és a progresszív baloldal és a woke mozgalmak hihetetlenül romboló hatásúak. (A nyugati PC-őrület és a kultúrharc nagyon is valós problémák. Még akkor is, ha Magyarország sajátos félfeudális politikai kapitalizmusa, a kormány olyan puszipajtásai és példaképei, mint Oroszország, Kína és más hasonlóan ocsmány diktatúrák képviselik jelenleg a nyilvánvalóbb veszélyt az országban élő magyar állampolgárok számára).

Tradicionális asztrológia tankönyvei olyan, modernebb irányzatokat képviselő asztrológusok számára is hasznosak, akik ebben a műfajban is el szeretnének mélyedni.

Könyvei pdf formátumban is elérhetők a szerző blogján, mellékelem a linkeket. Ez sokkal praktikusabb, mint a papírformátum, mert azonnal elérhető (további pozitívum: nem kallódik el szállítás közben), fele annyiba kerül (nekünk, kelet európai olvasók többségének ez egyáltalán nem elhanyagolható szempont), a könyvek árát pedig közvetlenül a szerző kapja meg.

 





Könyvei:

Intro to Traditional Astrology

The Classical Seven Planets

Saturn Through the Ages: Between Time and Eternity

Using Dignities in Astrology

Cycle of the Year: Traditional Predictive Astrology

The Lots of Fortune and Spirit

A BLOGOMBAN MEGJELENT FORDÍTÁSOKAT, ÍRÁSOKAT ÉS KÉPEKET A SZERZŐI JOGRÓL SZÓLÓ 1999. ÉVI LXXVI. TÖRVÉNY ÉRTELMÉBEN AZ ENGEDÉLYEM NÉLKÜL MÁSHOL KÖZZÉTENNI TILOS. EZ ALÓL KIVÉTELT KÉPEZ, HA CSAK AZ ÍRÁSOM ELSŐ NÉHÁNY SORÁT TÜNTETIK FEL, MAJD A FOLYTATÁSÉRT A BLOGOMRA KATTINTVA JUT EL AZ OLVASÓ! AMENNYIBEN MÁS FORRÁST NEM JELÖLÖK MEG, AZ ÍRÁSOK, FORDÍTÁSOK A SAJÁT SZELLEMI TERMÉKEIM, KERESKEDELMI FORGALOMBAN TÖRTÉNŐ ÉRTÉKESÍTÉSÜKHÖZ CSAK SZEMÉLYES EGYEZTETÉST KÖVETŐEN JÁRULOK HOZZÁ!